AIMS 2019 - Teams

AIMS PARENT/STUDENT INFORMATION EVENING

If you missed the Information Evening, please see the Slide Show below for all the information that was presented. If you have any further questions or queries, please email sport(at)northcross.school.nz

AIMS TEAM SELECTION - TEAM CODES

Northcross attends AIMS with the aspiration to win the sporting codes we are competing in. All students who have been selected/provisionally selected as part of an AIMS team have done exceptionally well to achieve this elite level, especially considering the depth and calibre of the talent we have in our school.

As always, we have gone through a very thorough selection process to determine our AIMS teams and as per our Sports Selection Policy, no correspondence regarding team selection will be entered into. If you wish to view it, please refer to our NX Sport page.  

Congratulations to all those who have made the following AIMS Teams:

Basketball Boys   Waterpolo   Football Boys
Anton Seuseu   Alec Mebhan   Carlos Takayama
Bartosz Jackowski   Ben Fraser   Connor De Gier
Daniel Lindsay   Benson Li   Gab Sloane
Matthew Lindsay   Jack Buckley   Harry Crawford
Mitchell Currin   Jack Roberts   Henry Buxton
Mwilwa Chituta   Mackenzie Rogers   Jack Power
Tai Rhodes   Mario Maurovich   Jack Young
Troy Supple   Pippa Southcombe   Kyle Oishi
Troy Wentworth   Ryan Burke   Luke Usher
Qi Jay Zhang (Provisional)   Morgan Burke - Kennedy   Orlando Thorpe
George Lynch (Provisional)   Waimana Wynard   Phoenix Vandenberg
Jack Davis (Provisional)       Porter Eddy
Kai Matthews (Provisional)       Riley Byrne
Kelvin Goldstein (Provisional)       Will Xiong
Cuba Rihari (Provisional)        
         
Football Girls   Hockey Boys   Hockey Girls
Abi Church   Aston Bentham   Anna Greenhalgh
Addison Dent   Cameron Schmidt   Cara McLeod
Casey RM   David Pringle   Cassie Bentham
Ellie Harrison   Dylan Black   Isabelle Wenham
Fleur Atchison   Fergus Postles   Lilly Lewis
Kaitlyn Bourhill   Joshua Haveman   Lola Harford
Kenzie Longmuir   Keown Scheepers   Lyla Woodward
Kiera Knott   Lachie Cruickshank   Nina Camons
Maddy Bailey   Liam Murdoch   Reese MAYER
Paige Little   Luke Drake   Rowan Drennan
Ruby O’sullivan   Max Henshaw   Scarlett Ion
Shelby Kraatskow   Tane Evans-Clarke   Talia Van Rooyen
Skye Ivatt   Patrick Yates    Taylor Bicknell
Sophia Tuck       Zoe Ellis
         
Rugby 7's   Basketball Girls    Futsal
Alec Oelofse   Brennah Latoalevi-Nosa    Tom Malone
Ashton Falloon   Draun Forbes    Kody Power
Caeden Foster   Jaz Zanders    Kai Barrett
Gerhard Du Toit   Katy McCoskery    Aston Ingram
Hamish Gowans   Sienna Bell    Justin Chang
Haydn Butler   Xanthe Pinder    Lael Diedericks
JD Dawson   Zaara Sain    Fynn Greshan
Josh Robson   Brooke Morgan     Ollie Ward
Keanu Kruger   Paige Jackson
   Sam Comar
Ryan Fleming   Hannah Coffman (Non-Travelling Reserve)    
Sam van der Ent   Sam Freimuth (Non-Travelling Reserve)
   
Werner van Staden   Briar Hamblyn (Non-Travelling Reserve)    

 

PLEASE NOTE:

  • If Provisional's have been listed - final spots in the Team and any Non Travelling Reserves will be named, from this list, by the end of Week 1, Term 3.
  • Some students who are named as Provisional may unfortunately still miss out on the team altogether.
  • Students who have had ongoing injuries and are undergoing a recovery programme, have been named as Provisional. 
  • Some teams may add Non Travelling Reserves at a later date.
  • Futsal and Netball teams will be announced before the end of term. 

 

NX Upcoming Events

Mon July 22
Tue July 23
3:30pm - 5:30pm
Interviews bookings can be made on online - emails sent on 3 July
Wed July 24
1:30pm - 6:00pm
Interviews bookings can be made online - email with details sent on 3 July
Mon July 29

Quick Links