Hockey

NORTHCROSS  INTERMEDIATE HOCKEY 2019IMG_3500 (1024x768).jpg

Games and Venue  

Games are played at North Harbour Hockey Stadium, Rosedale. Team will play on different days, depending on the team they are placed in; Monday - Boys (Lower Grades), Tuesday - Boys & Girls (Higher Grades) & 6 aside, Saturday - Girls (Lower Grades). The competition runs through the duration of Terms 2 and 3.  All information regarding games and times can be found on the Harbour Hockey website (www.harbourhockey.org) once competition commences.

Fees         Girls and Boys      $190                       

To register your child for Hockey, you will need to go to the NX Online Shop (you can find the link on the Northcross Website). A $50 deposit will be required with registration. Once teams have been formed, the balance will be loaded to your child’s account and will be required to be paid (via the NX Online Shop) by the end of Term 2. This deposit is non-refundable. Registrations close on Wednesday 13 February - 3pm. 

Coaches & Managers

If you have had previous experience with coaching/managing Hockey teams and would like to help out with a team this year, please contact me through my email katev(at)northcross.school.nz .

Thank you for your support in Hockey. We look forward to another successful season for Northcross Intermediate School.

BOYS HOCKEY TEAMS 2019

Team 1
Coach: Keegan
  Team 2
Coach: Mrs Auths
  Team 3
Coach: Mr Palmer
Name Room Team   Name Room Team   Name Room Team
Fergus Postles Room 47 1 Squad   Zach Thompson Room 55 2   Christopher Tsai Room 48 3
Alec Oelofse Room 42 1 Squad   Dylan Johnson Room 54 2   Nathan Graham Room 34 3
Aston Bentham Room 41 1 Squad   Jaiden Koya Room 33 2   Morgan Burke-Kennedy Room 55 3
Ben Logan Room 08 1 Squad   James Smith Room 50 2   Hamish George Room 09 3
Cameron Buckingham Room 06 1 Squad   Jared Davies Room 20 2   Matthew Castledine Room 17 3
Cameron Schmidt Room 22 1 Squad   Jin Arvidson Room 21 2   Benjamin Fraser Room 08 3
Connor Lithgow Room 07 1 Squad   Maxtyn Tuohy Room 16 2   Brynn Hammond Room 06 3
David Pringle Room 46 1 Squad   Peter Morley Room 19 2   Cody Fourie Room 12 3
Dylan Black Room 41 1 Squad           Ethan Girdler-Brown Room 12 3
Joel Thorburn Room 07 1 Squad  
5 from Squad 1 will move to Team 2
  JP Badenhorst Room 42 3
Keown Scheepers Room 40 1 Squad     Kian Ballhorn Room 34 3
Lachie Cruickshank Room 53 1 Squad     Levi Dawson Room 58 3
Liam Murdoch Room 49 1 Squad     Lucas Peters Room 33 3
Luke Drake Room 49 1 Squad     Rhys Sandford Room 49 3
Max Henshaw Room 60 1 Squad           Zach Adkins Room 46 3
Patrick Yates Room 53 1 Squad                
Tane Evans-Clarke Room 54 1 Squad                
Josh Haveman Room 07 1 Squad                
This is a larger squad and a final 13 players will named at the end of the term after trainings throughout the remainder of Term 1.
First training is Tuesday 5th: 7.30 - 8.30am on the NX Astro
               
               
         
Team 4
Coach: Angelia
  Team 5
Coach: Mr Hartell
  Team 6 Aside
Coach:
Name Room   Name Room   Name Room
Matthew Xie Room 12   John Lee Room 46   Daniel Kruger Room 32
Noah Whitley Room 45   Andrew LIU Room 50   Koby Dawson Room 56
Jake O'Brien Room 20   Ashton MacDonald Room 35   Ui jun Lee Room 51
Dylan Gouws Room 50   Yaoyu Xie Room 55   Carlos Allport Room 21
Gary Whinney Room 32   Jack Higgins Room 57   Nicholas Otway Room 55
Bradley Stringer Room 56   Noah Rodgers Room 56   Ethan feng Room 12
Ryan Erasmus Room 21   Keaton van Niekerk Room 45   Nathan Tuebes Room 50
Jakson Morton Room 60   Dev Shah Room 16   Quinn Burton Room 51
Nathan Jennings Room 59   Jason Lau Room 48   Tiaan  
Micah Williams Room 07   Dennham Pryde Room 42      
Hugo Caplain Room 54   Jauvan Pienaar Room 44      
JC La Grange Room 56   Janco Pienaar Room 44      
Isaac Kirkpatrick Room 54   Santiago Cruz Room 21      
      John Lu Room 17      

 

GIRLS HOCKEY TEAMS 2019

Team 1
Coach: Mark Jensen
  Team 2
Coach: TBC
  Team 3
Coach: TBC
Talia Van Rooyen Room 07   Ayla Stewart Room 49   Olivia Owen Room 60
Scarlett Ion Room 20   Marguerite Du Toit Room 53   Summer Bailey Room 54
Rowan Drennan     Ruth Winyard Room 20   Isla Norfield  
Cassie Bentham Room 45   Erin Wilkinson Room 16   Eleanor Lycett Room 35
Cara McLeod Room 11   Sophia Tuck Room 55   Daniella Kieser Room 06
Taylor Bicknell Room 02   Madison Mills Room 53   Isabella Jordan Room 35
Zoe Ellis Room 17   Talia Mills Room 53   Caitlyn De Jager Room 32
Reese MAYER Room 10   Kaylin Jameson Room 33   Joules Jordan Room 54
Lilly Lewis Room 53   Zoe Roberts Room 30   Helly Arredondo Room 09
Anna Greenhalgh Room 53   Xanthe Pinder Room 59   Ema Camus Room 59
Isabelle Wenham Room 53   Brennah Johnson Room 47   Antonia Bloomfield Room 52
Lola Harford Room 54   Kaitlyn Bourhill Room 16   Shyla Webster Room 47
Nina Camons     Ella Aguas Room 34   Tallulah Anderson  
Goalie              

 

Team 4
Coach: Kirsty, Jacqui and Shannon
  Team 5
Coach: TBC
1 Chane Muller     1 Annaliese Sinclair Room 21
2 Ellie Bamford     2 Allae Syed Room 57
3 Landi Rousseau Room 48   3 Elizabeth Garton Room 57
4 Elsie Constantine Room 34   4 Zoe Reid Room 34
5 Paige Markwick Room 52   5 Mitali Jakowetz Room 43
6 Isla Young Room 07   6 Madi Blomfield Room 57
7 Millie Martin Room 08   7 Caitlin Bootten Room 17
8 Aimee Wilson Room 12   8 Sienna Cousins Room 12
9 Isla Postill Room 21   9 Sophie Sykes Room 34
10 Charlotte Jones Room 06   10 Lauren Bowles Room 13
11 Emily Paul Room 11   11 Tyler Corless Room 58
12 Sarah Sadler     12 Rachel Preston Room 05
13 Briar Hamblyn Room 08   13 Emily Hutchinson Room 20
        14 Ava Khoo-Giles  

NX Upcoming Events

Mon March 25 - Fri March 29
Wed March 27
Thu March 28
Thu March 28

Quick Links